Historie SDH Těchlovice

Sbor dobrovolných hasičů vznikl v Těchlovicích dne 22. března 1896. Do spolkového katastru byl zapsán téhož dne. Jeho vznik je spojen zejména s osobou učitele Jana Houžvičky. Při svém založení sbor čítal celkem 25 činných a 8 přispívajících členů. Prvními činovníky byli zvoleni: starostou rolník Václav Mejstřík č.p. 28, náměstkem a jednatelem učitel Jan Houžvička, velitelem Alois Hysek č.p.1, pokladníkem řídící učitel František Morávek.

Obec na svůj náklad zakoupila za 800 zlatých dvoukolovou stříkačku. Za první světové války byla většina členů povolána do vojenské služby, a tak se staly činnými hasiči při požárech v obci těchlovické ženy.

Od svého založení zasahoval sbor u několika požárů. Za zmínku stojí například požár z června roku 1933, kdy hořela hospodářská usedlost rolníka Václava Hamáčka č.p. 73. Požár propukl v jednu hodinu v noci a jako první jej zpozoroval noční hlídač Josef Fajl, který okamžitě Václava Hamáčka probudil a následně způsobil poplach. K požáru se v okamžiku dostavili místní hasiči s motorovou stříkačkou. Oheň lokalizovali ve 4. hodiny ráno. Přibližně v době okolo roku 1970 stojí za zaznamenání požár v Radíkovicích u Mejstříků. Těchlovický sbor byl jediný, kdo požár likvidoval až do příjezdu královehradeckých hasičů. Radíkovičtí hasiči po pěti minutách zadřeli pro nedostatek oleje stříkačku a hasiči z Hrádku se dostavili až po požáru.

(Dějiny obce Těchlovice na královehradecku)

SDH Těchlovice - aktualizace 3.9.2010

Tvorba www stránek zdarmaWebnode